Skip links

Перша «арка»

У боротьбі двох найвідоміших стрілецьких систем, АК і AR-15, на цивільному ринку давно і впевнено перемогла «арка». Причин для цього було більш ніж достатньо: ергономіка, точність, доступність боєприпасів, помножена на їх асортимент, і, звичайно ж, модульність і багатозадачність платформи.

І ось саме ця горезвісна модульність часто-густо геть виносить мозок новачкам, які стоять на порозі дорослого життя… вибачте, на порозі вибору карабіна. А якщо ще, не доведи Господь, неофіт перед покупкою заглянув на який-небудь стрілецький форум і вліз в якусь тему про тюнінг AR-15… все, амінь, привіт – закипання мозку гарантоване.Давати будь-які поради щодо вибору – справа зовсім невдячна, але я все ж внесу і свій внесок.

Отже, ви новачок, але твердо вирішили, що «калаш – не ваш», «AUG – не друг» (цей австрійський карабін або беззастережно і фанатично люблять, або обзивають «перфоратором»); а значить, «арка» – це ваше все. Окрилені цією думкою, ви примчали в магазин – і тут почалося. Продавці починають валити питаннями: «Для яких завдань?» (Е-е-е-е-е), «Калібр?» (А він хіба не один?), «Тип патронника?» (А вони бувають різні?), «DI або Gas Piston?» (що?),«Газовідвід Carbine, Mid або Rifle?» (що-що?), «Чорний ствол, хромований або нержавіюча сталь?» (наче знайомі слова – але тут вони до чого?), «твіст?» (а танці тут яким боком?), «Довжина ствола?», «Регульований газ-блок?». Загалом, картина великого художника «Приплили» у всій красі і кольорах.

І яке ж перше бажання виникає у потенційного власника «арки»? Ну, звичайно ж, як слід стукнути продавця. А як інакше, якщо на всі питання хочеться відповісти просто, але ємко: «Та звідки ж я знаю?!».

Вибрати AR-15, яка ідеально вам підходить – завдання непросте, але надзвичайно приємне

Про всяк випадок нагадаю, що мова йде про новачків, які ще не визначилися, що ж саме вони будуть робити з карабіном, і тому вагаються і навіть трохи панікують. І, звичайно ж, вони не хочуть залишити в магазині вартість однокімнатної квартири десь в Бердичеві… у всякому разі, за один візит.

Спробуємо вивести формулу «сферичного коня у вакуумі» – усередненої AR-15, що купується вперше, з якої можна буде рухатися в будь-якому напрямку розвитку (природно, в розумних рамках) за допомогою страшних слів «тюнінг» і «апгрейд» і деяких дуже ємних, хоч і не підходящих для вживання в світських колах, ідіоматичних виразів.

Калібр

Для першої AR-15 всі калібри, які не .223 Rem / 5,56х45 / 5,56 NATO – єресь і святотатство. Крапка.

Крім «рідного» .223 Rem (праворуч), AR-15 можна адаптувати під цілу купу інших калібрів

Крім «рідного» .223 Rem (праворуч), AR-15 можна адаптувати під цілу купу інших калібрів

Ствол

Ну, звичайно, найзрозуміліший (а підсвідомо навіть і близький) пункт для кожного чоловіка – довжина ствола.

Суперники: поршневий газовідвід, він же Gas Piston (вгорі) і оригінальне «пряме» відведення газів (Direct Impingement) Юджина Стоунера

На ринку представлені «арки» зі стволами від 10,5″ до 24″ (267-609 мм). Все, що довше 16″ – це практично чистий спорт; а все, що довше 20″ – взагалі вже окремі збочені його форми. Все, що коротше 14,5″ (довжина ствола прийнятого на озброєння в США стандартного карабіна М4) – чиста «тактика», самооборона (так-так, існує і таке бачення громадянської «арки») і охоронні завдання. Тому вибір довжини ствола першої AR-15, очевидно – це вибір між 14,5″ і 16″; при цьому розмір 16″ (іноді трапляються варіанти 16,5″ або 16,75″) таки найбільш поширений.

Матеріал

Все, як люблять «мілітаристи»: військовий полум’ягасник (bird cage), гранатометна проточка, прилив для ножа-багнета і висока мушка

Чорний? Хромований? Нержавійка? Хромовані стволи – невбиваємий армійський стандарт; і тому, якщо у вашому розумінні прекрасного, «арка» існує тільки по «арійським» … тьху, армійським стандартам – тоді тільки хромовані канал ствола і патронник, і ніяк інакше. І контур ствола – тільки Government (для більшої пишності можна навчитися вимовляти «гавернмент профайл» з акцентом, наприклад, уродженця міста-героя Бостона).

Адекватним же користувачам можна порадити контур з ємною назвою «аби не лом» – вам же його ще й носити доведеться. А матеріал? Реально не бачу ніяких істотних переваг для початківця «арковода» ані в нержавійці, ані в сучасному чорному, але міцно карбонітрованому стволі – ясна річ, якщо ви плануєте чистити свою зброю хоча б іноді. Якщо ж узяти спортсменів, що займаються динамічними видами стрільби, то для них ствол є лише витратним матеріалом, ціна якого на тлі вартості відстрілюваних патронів є статистичною похибкою. І з недавніх пір змінні стволи для AR-15 вже можна купити в збройових магазинах України – без жодних там секретних технік, шаманства і залучення «чорних» трансплантологів. Так, а це вже все той же горезвісний тюнінг, можливості якого прагнуть до нескінченності.

Твіст

Для деяких новачків слово це відноситься до розряду іноземних лайливих, інші ж носяться з ним, як з ім’ям для довгоочікуваного і вистражданого первістка – яке ж вибрати? Насправді все просто – більшість цивільних «арок» в оригінальному калібрі комплектуються стволами з кроком нарізів довжиною 228,6 мм, чи 9″ (твіст 1:9″ – або, в просторіччі, «дев’ятий»), і ці нарізи з превеликим апетитом «переварюють» понад 90% куль, якими споряджені фабричні патрони .223 Rem (і в тому числі – ВСІ кулі бюджетних валових патронів, якими стріляє переважна більшість власників AR-15). Малесенький залишок невідповідних боєприпасів складають спортивні патрони преміум-класу, призначені для стрільби на найдальші для цього калібру дистанції. Впізнати їх легко – за ціною, яка в рази перевищує вартість валових патронів. Якщо ж ваш бюджет дозволяє придбати брендову (наголос саме на цьому слові) AR-15 c твістом 1:8″- сміливо хапайте її і мчіть на касу: ця штука «з’їсть» усі 100% патронного асортименту і не подавиться.

Члени «сімейства» AR-15 іноді дуже істотно відрізняються один від одного

Також зустрічаються «арки» з кроком нарізів 177,8 мм, або 7″- і вважаються мало не предметами поклоніння у новачків, які не дуже розуміють тему, проте знають, що саме такий твіст у стволів військових гвинтівок М16 і карабінів М4. Як і військові зразки, ці карабіни здатні «жерти» будь-які існуючі патрони калібру .223 Rem. Однак вибирати собі зброю тільки за цією ознакою немає ніякого сенсу – вже просто тому, що будь-якими існуючими патронами цивільному стрільцю в нашій країні стріляти точно не доведеться; його вибір буде обмежений асортиментом, представленим в магазинах – а з цього асортименту в переважній більшості випадків вибираються ті патрони, які дешевше інших (і які, нагадуємо, чудово «перетравлюються» стволами з твістом 1:9″).

Патронник

Вид на патронник і область запирання

Тут, слава Богу, вибір варіантів невеликий. Більшість «арок» мають патронник 5,56 NATO, який, знову ж таки, з апетитом «з’їсть» все, що ви в нього запхаєте з асортименту патронів .223 Rem / 5,56х45. Якщо ж уподобаний вами карабін має патронник .223 Rem, він же «комерційний», то слід мати на увазі, що при стрільбі з нього найбільш бюджетними з бюджетних боєприпасів (а це зазвичай продукція патронних виробництв республік колишнього СРСР або країн Варшавського договору) можуть виникати накладки (хоча ні СРСР, ні ОВД немає вже багато років, персонал цих заводів до дотримання всіх стандартів якості як і раніше ставиться дуже спокійно). Задля справедливості відзначимо, що патрони серйозних імпортних брендів із Західної Європи і США в комерційних патронниках AR-15 працюють безвідмовно. Виняток можуть становити лише ті, яким потрібні саме «військові» патронники – це вказується прямо на упаковках (наприклад, деякі серії патронів Hornady). Також вважається, що стволи з комерційним патронником при інших рівних потенційно більш точні; але цей потенціал, ясна річ, ще потрібно реалізувати.

 

Тюнінг власної гвинтівки AR-15 – процес захоплюючий, витратний і практично нескінченний

 

Найрідкісніший варіант – це патронник .223 Wylde, що представляє з себе своєрідний гібрид комерційного та військового патронника; зберігши точність (припустимо, ви таки вмієте реалізовувати потенційні переваги), .223 Wylde практично так само «всеїдний», як і «натовський». Загалом, якщо вибір буде стояти між трьома абсолютно однаковими AR-15, різниця між якими буде лише у патроннику, беріть .223 Wylde. Відчуття власної вищості не набридає майже ніколи.

Газовідвідна система

Для першої власної «арки» беріть класичний варіант Стоунера – газовідвід Direct Impingement (DI) з прямим відведенням газів з каналу ствола в затворну групу (по народно-колгоспному – «прямоток»). Так ви заощадите відчутну кількість грошових знаків, які на початковому етапі завжди знайдеться на що потратити. Якщо ж надалі виникне якесь душевне томління, що воно буде виражене через тезу «хочу, як у Хеклера», то завжди можна буде згадати слово «тюнінг» (це не лайка , при дітях вживати можна), благо кіти для встановлення поршневої системи, вона ж Gas Piston, доступні в магазинах.

Газ-блок

Регульований або нерегульований? На початковому етапі – абсолютно не критичний пункт. Звичайно, почнеться пісня: «А глушник, як же глушник?». Дійсно, при стрільбі з глушником тиск газів, що відводяться при пострілі в систему перезарядки карабіна, збільшується в рази – а регульований газ-блок цю проблему здатен усунути.

Фірмовий регульований газ-блок POF-USA: доступ забезпечується вікнами в цівці

Окрім цього, реальну потребу в регульованому газ-блоці відчувають серйозні спортсмени, які прагнуть налаштувати роботу автоматики своєї зброї дуже тонко і точно (вони ж і патрони часто-густо самі для себе збирають – зі строго визначеними характеристиками, а як же?). І тут слід пам’ятати, що регульований газ-блок має досить складну «начинку», яка з часом теж засмічується – після чого регульований газ-блок перетворюється, натурально, в нерегульований. Для відновлення функціональності регульований газ-блок доводиться регулярно знімати, розбирати і ретельно чистити – та ще пригода. Ось і запитайте себе: потрібно вам таке на початковому етапі?

Довжина газовідводу

Відразу резюме: не робіть собі зайвої мороки. Більшість AR-15 зі стволами довжиною 14,5″ мають газовідвід типу Carbine, зі стволами довжиною 16″ – той такий Carbine або довший Mid-Length. Чим довший газовідвід, тим м’якше робота автоматики – тобто зброя при стрільбі менше збивається з прицільної лінії, і точність стрільби вища. Однак різницю можна відчути тільки в разі поперемінної стрільби з двох або більше різних карабінів. Якщо йдеться про одну-єдину «арку» – порівнювати вам буде ні з чим – тому повертаємося до резюме.

Ударно-спусковий механізм

В принципі, цей пункт можна було б і пропустити – оскільки при виборі першої «арки» вам майже гарантовано попадеться класичний Mil-Spec спуск.

Кастомізований УСМ від POF-USA (зверху) і стандартний спуск типу MilSpec

Для більшості початківців такий спуск цілком хороший (якщо ж новачок до цього якийсь час стріляв з чогось на кшталт СКС – то і зовсім чудовий), а якщо здасться поганим – то його нескладно замінити на більш якісний, придбаний окремо. Є і більш бюджетне рішення – купити не весь УСМ, а тільки набір тюнінгових пружин (помітили, як часто стало зустрічатися слово «тюнінг»?). Правда, бувають і винятки – іноді абсолютно дивовижні спуски трапляються у цілком доступних карабінів.

Затворна група

Якщо ви розглядаєте варіант покупки недорогої «арки», проте від досить відомого виробника, то і цей пункт можна пропустити – якість виготовлення подібних елементів у всіх іменитих американських виробників, так і у іменитих європейських теж, приблизно однакова і стабільно висока. Хочете побачити різницю?

Затворні групи різних виробників; виріб NorinCo (праворуч) видно по обробці металу

Попросіть продавця продемонструвати BCG (тобто bolt carrier group – так водночас покажете йому, що ви «в темі») карабіна, до якого ви придивляєтеся, потім – карабіна на клас вище і, нарешті, китайського (я сам є власником китайської AR-15 від компанії NORINCO – все працює, і працює непогано, але от якість виготовлення затворної групи мене просто бісить).

Фурнітура

Тут єдине, що заслуговує на увагу при виборі, – це цівка. Якщо вона консольна, а ствол вивішений – то це плюс, і не простий плюс, а плюс до точності. А ось приклад і пістолетна рукоятка – це якраз ті речі, які найменше повинні вас хвилювати у вашій першій AR-15. Чому? Та тому що ви їх все одно заміните! Імовірність такої заміни становить 99%, а станеться це тому, що таку заміну можна виконати, як то кажуть, вдома на коліні. І це стане початком нескінченного процесу … Розслабтеся, від тюнінгу AR-15 ще ніхто не втік.

Підведемо підсумки

Як ви, сподіваюся, зрозуміли, більшість AR-15 з недорогого сегмента за своїми технічними характеристиками приблизно рівноцінні. З одним лише застереженням: якщо це карабіни від відомих виробників, а не збірна солянка, де половина деталей – «з Aliexpress». В даному випадку не гріх буде й «переплатити за бренд»; хоча, як не дивно, найбюджетніший карабін на ринку в даний час – це модель Oracle від відомої марки DPMS.

 

Головне: пам’ятайте, що найдосконаліша зброя в невмілих руках – всього лише шматок металу. Найважливіший елемент стрілецького комплексу – це сам стрілець. А хорошим стрільцем можна стати, лише стріляючи.

Замість післямови

Уважний читач помітив, що карабін типу AR-15 у мене є – це китайський NORINCO CQ-A. До речі, майже точна копія американського військового М4 – з хромованим 14,5-дюймовим стволом. Ми «щасливі разом» не перший рік, пережили кілька хвиль тюнінгу. І я дуже сподіваюся, моя особиста «арка» не стане ревнувати мене за те, що я напишу нижче.

DPMS oracle — одна з найбільш бюджетних (незважаючи на брендовість) AR-15 на нашому ринку

Чи існує для мене зараз ідеальна перша «арка», яку можна ось так от взяти і відразу купити в магазині, і за ціною менше, ніж «вартість крила від літака»?

Я вважаю, що така є. І це – скромняга MSR 15 Recon від компанії Savage Arms.

Цей карабін – прямо набір виключень із загальної картини правил. Неначе хтось склав опис недорогої AR-15, а потім ще і поліпшив більшість пунктів. Калібр – .223 Rem. Довжина вивішеного ствола – 16″. Канал ствола карбонітровано, профіль нарізів – 5R (це рідкість навіть для болтовиків, а тут – «арка»!). Твіст – 1:8″. Патронник – .223 Wylde. Газ-блок – низькопрофільний, нерегульований. Цівка – довга консольна, з інтерфейсом кріплення додаткових аксесуарів M-LOK від компанії Magpul. УСМ (ось окремий бальзам на душу!) двоступеневий (так-так, в недорогий «арці»!) і дуже чіткий. І – о боги «арок»! – хромована затворна група (від якої весь бруд начебто відвалюється сам)!

Savage MSR 15 Recon здатний виконувати практично будь-які завдання прямо з коробки

Як ви розумієте, вся лінійка MSR від Savage Arms Американською національною стрілецькою асоціацією була удостоєна титулу «Карабін 2018 року» не просто так.

Однак навіть Savage MSR 15 Recon можна зробити краще. Адже не можна купити собі «арку» і нічого в ній не поміняти. Це неможливо – та й протиприродно.

Тримайте порох сухим, тренуйтеся, приходьте за патронами – і, звичайно, за аксесуарами для майбутнього тюнінгу!

Повністю стаття опублікована в журналі “Світ захоплень: Мисливство & Зброя” в № 1 за 2019 рік

Цей веб-сайт використовує файли cookie для покращення роботи в Інтернеті.
Головна
Зброя
Бронювання
Поїхали